Screen Reader Access Skip to Main Content Font Size   Increase Font size Normal Font Decrease Font size
Indian Railway main logo
Search :
Find us on Facebook View Content in Hindi
National Emblem of India

About Us

Passenger Services

News/Press Release

Recruitment

Tenders

Supplier Information

Contact Us/Other info

About Us
   Division / Workshop
      Bilaspur
         SECR HSS No 2 Budhwari Bazar
            Important Information
               Details of Staff


 
Bookmark Mail this page Print this page
QUICK LINKS
Details of Staff

Details of Staff

1. Teaching Staff

MIDDLE & HIGH SCHOOL SECTION

Srl.

Name

Designation

Qualification

1

Sri Mahesh Babu

Principal

M.Sc. (Botany), LT

2

Smt M.Laxmi

Sr. PGT

M.A., B.Ed.

3

Sri M.N.P.Singh

Sr. PGT

M.Sc.(Physics), B.Ed.

4

Sri Devanand Prasad

PGT

M.A., B.Ed.

5

Sri A.K.Bhattacharya

PGT

M.Sc.(Maths), B.Ed.

6

Sri A.K.Mishra

PGT

M.Sc.(Chemistry), B.Ed.

7

Sri B.L.Rathore

PGT

M.A.(Geography), B.Ed.

8

Smt Chhaya Swain

PGT

M.A.(Economics),M.Com., B.Ed.

9

Smt Y.Meena

PGT

M.A.(English,Political Science), B.Ed.

10

Smt Ranjana Prasanno

PGT

M.A.(Hindi), B.Ed.

11

Sri Ashok

PGT

M.A.(Political Science), B.Ed.

12

Smt Anupama Goswami

PGT

M.Sc.(Botany), B.Ed.

13

Smt Poonam Gondane

TGT

B.Sc.(Maths), B.Ed.

14

Smt Esther Khalkho

TGT

B.Sc.(Biology), B.Ed.

15

Smt M.Lalita

TGT

M.A.(Hindi), B.Ed.

16

Sri S.K.S.Yadav

TGT

B.Sc.,M.A.(History,Economics), B.Ed.

17

Smt Alka Nathaniel

TGT

M.A.(Political Science), B.Ed.

18

Sri Y.R.Singh

TGT

M.A.(Sociology, Hindi), M.Ed.

19

Smt Kalpana Gupta

TGT

M.Sc.(Botany), B.Ed.

20

Smt Rashmi Singh

TGT

B.A., B.Ed.

21

Anita Rani Chakraborty

TGT

M.A.(History), B.Ed.

22

Smt Alka Thakur

TGT

M.Sc.(Maths), B.Ed.

23

Sri Arjun Singh

TGT

M.A.(Hindi,Political Science,History), B.Ed.

24

Smt S.Jaishree

TGT

B.Sc.

25

Smt Asha Pandey

TGT

M.A.(Sanskrit), B.Ed.

26

Sri S.K.Khunte

TGT

M.A.(Geography), B.Ed.

27

Sri Suhel Siddiqui

TGT

B.Sc.,M.A.,LLB, B.Ed.

28

R.R.David

TGT

M.Com., B.Ed., 

29

Sri Rakesh Kumar

TGT

M.A.(Sanskrit), B.Ed.

30

Sri M.K.Chaturvedi

Craft Teacher

M.Sc.(Agriculture),M.A.(Hindi, Political Science), B.Ed.

31

Sri Sanjay Tirkey

P.E.T

M.P.E.

32

Smt Rajkumari Saxena

PST

B.Sc.(Biology), M.Sc.(Chemistry),
M.A.(Education), B.Ed.

PRIMARY SECTION - 1

Srl.

Name

Designation

Qualification

33

Sri K.Das

Head Master

B.A., B.Ed.

34

Smt Neeta Barde

Sr. PST

M.H.Sc., B.Ed

35

Smt L.Chakraborty

Sr. PST

M.A. (Economics), B.Ed

36

Smt Seema Dutta

Sr. PST

M.A. (Economics), B.Ed

37

Ku. Saroj Shukul

Sr. PST

M.A. (Economics), B.Ed

38

Smt Tabitha Daya

Sr. PST

M.A. (Political Science), B.Ed

39

Smt Sarita Sharma

Sr. PST

M.A. (Geography), B.Ed

40

Smt Poonam Gaur

Sr. PST

M.A. (Economics), B.Ed

40

Sri M.M.Patel

PST

M.A. (Hindi), B.Ed

PRIMARY SECTION - 2

Srl.

Name

Designation

Qualification

41

Sri Lahiri Kamlesh Amalesh

Head Master

B.Sc.,M.A.(English Lit.),B.Ed.

42

Smt Jameela Begam

Sr. PST

M.A.(History), B.Ed.

43

Sri Jasvent Kumar Gendare

Sr. PST

B.Com.,M.A.(Political Science), M.A.(Hindi), BTC, B.Ed.

44

Sri Sanjeev Kumar Chaurasia

PST

B.Sc., M.A.(English Lit.),B.Ed.,PGDCA

45

Sri Suresh Chandra Behera

PST

M.A. (Education), B.Ed.

46

Sri Dhiraj Bhaumik

PST

M.Sc.(Mathematics), B.Ed.,PGDCA,

PGD IRLWPM, LLB.



2.   Non- Teaching Staff


MIDDLE/HIGH SCHOOL Section

PRIMARY SECTION – 1

GROUP C

GROUP D

Srl.

Name

Designation

Srl.

Name

Designation

1

Smt Paroo Bai

Sweeper

1

Sri S.K. Das

OfficeSuperintendent (OS)

2

Sri V.Nageshwar Rao

Water Man

GROUP D

3

Sri G.Simhachalam

Peon

Srl.

Name

Designation

4

Sri Rakesh Kumar                         Baghel

Safaiwala

1

Smt Ratna Ganguly

Peon

5

Sri Shishu Gopal

Chowkidar

2

Smt K.Jaya

Peon

6

Sri Anjani Kumar                             Mishra

Chowkidar

3

Sri Musa Khan

Peon

PRIMARY SECTION – 2

4

Smt Somti Bai

Safaiwali

GROUP D

5

Smt Shanta Yadav

Laboratory Attendant

Srl.

Name

Designation

6

Smt D.Rameshwari

Water Woman

1

Sri Durga Chouhan

Safaiwala

7

Sri Kameshwar Jaiswal

Laboratory Attendant

2

Sri Upendra Prasad Singh

Chowkidar

8

Smt Jyoti

Laboratory Attendant

3

Sri Parshuram Bhaskar

Peon

9

Sri Devendra KumarParche

Games Attendant

4

Sri K.K.Rathia

Waterman

10

Sri Rahul Pandey

Chowkidar

11

Rajesh Kumar

Mali




Source : South East Central Railway CMS Team Last Reviewed on: 28-10-2014  


  Railnet Mail Login | Admin Login | Site Map | Contact Us | RTI | Disclaimer | Terms & Conditions | Privacy Policy Valid CSS! Valid XHTML 1.0 Strict

© 2016  All Rights Reserved.

This is the Portal of Indian Railways, developed with an objective to enable a single window access to information and services being provided by the various Indian Railways entities. The content in this Portal is the result of a collaborative effort of various Indian Railways Entities and Departments Maintained by CRIS, Ministry of Railways, Government of India.